Kosmetyki dla mężczyzn powstały w związku z potrzebami rynku, uzasadnienie biologiczne (różnice skóry ) jest niewielkie. Skóra mężczyzn nie różni się bardzo od skóry kobiet- jest trochę grubsza i zwykle bardziej łojotokowa ( przetłuszcza się bardziej). Dzięki tym cechom jest bardziej odporna na wpływ słońca i innych niekorzystnych czynników i nieco wolniej się starzeje. Poza tym mężczyźni golą się i na skórze owłosionej częściej pojawiają się pewne dolegliwości nie występujące często na twarzy u kobiet- zapalenie mieszków włosowych, lub zwykłe podrażnienia po goleniu. W zasadzie mogliby się obyć tymi samymi kosmetykami co kobiety, ale skoro na każdy centymetr ciała kobiety przypada inny kosmetyk do pielęgnacji, to dlaczego mężczyźni nie mieliby mieć własnych? Mężczyźni wolą stosować specjalne linie kosmetyków przeznaczone dla nich ponieważ : 1. Są one inaczej opakowane ( prostsze, mniej kolorowe opakowania, bez złoceń i ozdób), 2. inaczej pachną, 3. zwykle mają lżejszą konsystencję, bardziej dostosowana do tłustszej cery panów. Poza tym kosmetyki te są inaczej reklamowane i ten specjalny przekaz lepiej trafia do mężczyzn. Z punktu widzenia dermatologicznego- składniki aktywne, np. w kremie przecizmarszczkowym, lub nawilżającym są takie same. Z ta różnicą , że do kosmetyków dla skóry owłosionej twarzy (‘golonej”) dodaje się czasem składniki przeciwdziałające podrażnieniom, lub wrastającym włosom.
Współcześni mężczyźni interesują się bardziej pielęgnacją – widać to w sklepach kosmetycznych i w gabinetach- kosmetycznych a także lekarskich. Chętniej korzystają jednak z gabinetów przygotowanych na ich obsługę, co może porównałabym do salonów fryzjerskich specjalizujących się w meskich fryzurach. W zasadzie to samo ale trochę inaczej… Z mojego doświadczenia wynika ze mężczyźni w sprawach pielęgnacji skóry a zwłaszcza w sprawach bardziej ‘zdrowotnych” wola poradzić się kobiet. Gabinet dermatologiczny odwiedzają 2 grupy mężczyzn: 1. w asyście kobiety ( zony, dziewczyny, czasem matki) i to kobieta pamięta „o co chodzi” i „z czym przychodzą”, 2. sam mężczyzna – po bardzo dokładnym sprawdzeniu i przemyśleniu sprawy, prawie nigdy do przypadkowego gabinetu. Kobiety częściej wybierają przypadkowe gabinety kierując się impulsem, ochotą na jakąś zmianę itp.
To bardzo dobrze ze mężczyźni dbają się bardziej niż kiedyś bo sa pewne sprawy, których zaniedbywanie nie jest męskie. Mam na mysli pewne dolegliwsi, np. różne zmiany skórne, znamiona, włokniaki, brodawki, które rosnąc staja się bardzo nieestetyczne. Poza tym wlasciwa pielęgnacja skóry powoduje że mężczyzna wygląda schludniej i może ukryć pewne wady np. zmęczenie, niewyspanie itp. Jeżeli chodzi o zmarszczki i niektóre objawy starzenia się tu byłabym ostrożniejsza- niektóre zmiany dodają mężczyznom wdzięku- prawdopodobnie na skutek utrwalonych wzorców urody które mamy głęboko zakodowane w głowach. Dla kobiet jest to bardzo krzywdzące; my starzejąc się jesteśmy po prostu starsze i mniej atrakcyjne, a mężczyzna z wiekiem nabiera pewnych pozytywnych cech. Ale mężczyźni też się starzeją – tylko że dla nich starzenie się oznacza utratę nie atrakcyjności, ale możliwości… Dlatego też medycyna estetyczna rozwija się i powstają nowe specjalizacje- np. medycyna anty aging, która zajmuje się nie tylko wyglądem ale także innymi cechami decydującymi o tym jak szybko i w jaki sposób starzejemy się.
Zobacz więcej >>